Jak wybrać koc? Przewodnik dla kupujących
Koc może pełnić wiele funkcji. Nie tylko ogrzewa w zimowe wieczory, świetnie sprawdza się także jako element dekoracyjny w salonie, czy narzuta na łóżko. Niezależnie jednak w jakim celu będziemy go używać dobrze jest wiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem koca. Dlatego warto przeczytać przygotowany przez nas poniższy przewodnik.
1. Rodzaj materiału
Na rynku mamy bardzo szeroki wybór koców, wykonanych z różnych materiałów. Różnią się one między sobą nie tylko ceną ale także jakością i właściwościami.
Jakość wełny
Dobrej jakości wełna, ogrzewa gdy jest zimno, a chłodzi w czasie upału, przepuszcza powietrze i pochłania wilgoć. Dodatkowo nie gniecie się i jest odporna na zabrudzenia. Wełna ma także właściwości zdrowotne, łagodzi bóle stawów i kręgosłupa, bóle reumatyczne i poprawia krążenie. Koce wykonane w 100% z wełny mogą mieć ostrzejsze włosie i można wyczuć delikatne gryzienie. Mamy jednak pewność, że jest bardzo ciepły i w 100% naturalny.
Aby mieć gwarancję, że koc będzie ciepły, a zarazem miękki i nie gryzący, można wybrać wełniane koce z domieszką akrylu lub włókien poliamidowych (najlepiej do maksymalnie 20%). Są porównywalnie ciepłe i grube, a domieszka go zmiękcza i powoduje, że nie jest wyczuwalne żadne gryzienie.
Dobrym wyborem jest też wybór wełny Merino. Koce z niej zrobione są nie tylko ciepłe, ale i nie gryzą, a nawet są przyjemne dla skóry. Wełna Merino jest też świetnym wyborem dla osób cierpiących na alergię, gdyż dzięki pokrywającej włókna wełny Merino lanolinie nie gromadzi się w nich kurz i roztocza.
Kaszmir lepszy?
Kaszmir to prawdziwa arystokratka wśród tkanin. Właściwie żaden inny materiał nie jest tak aksamitny, a przy tym doskonale utrzymujący ciepło. Kaszmir grzeje kilkakrotnie lepiej niż wełna owcza, a dzięki temu, że kaszmirowy puch jest 6 razy cieńszy od ludzkiego włosa, jest niespotykanie delikatny i nawet bardzo gęsto tkany niewiele waży. Do tego wszystkiego kaszmir jest przewiewny i świetnie absorbuje parę wodną, nie wchłania wody i szybko schnie. To jednak nie koniec jego zalet. Kaszmir jest także bardzo sprężysty dzięki czemu pięknie się układa, szybko powraca do swojej pierwotnej formy i nie gniecie się. Nie pochłania również zapachów i jest odporny na brud.
Bawełna – delikatność i zdrowie
Koce bawełniane są zazwyczaj delikatne, dość ciepłe i miłe w dotyku. Bawełna jest materiałem naturalnym, dobrze przepuszcza powietrze i nie uczula, dlatego idealnie sprawdzi się w produktach dla dziecka. Koce bawełniane są także łatwe w utrzymaniu. Niestety ich wadą jest to, że łatwo się gniotą i są stosunkowo ciężkie. Warte uwagi są coraz bardziej popularne produktów z bawełny organicznej, przy produkcji której nie używa się pestycydów i nawozów sztucznych.
Polar – popularny, ale czy polecany?
Chyba najbardziej popularny materiał, z którego produkuje się dziś koce jest polar. Materiał ten jest miły w dotyku, nie gniecie się i łatwo utrzymać go w czystości. Koce polarowe dobrze też izolują ciepło, niestety nie są w ogóle przewiewne i zupełnie nie odparowują wilgoci. Wielkim minusem jest fakt, że polar jest w 100% materiałem syntetycznym, w całości stworzonym i przetworzonym z substancji chemicznych, najczęściej niewiadomego pochodzenia.
Akryl, nylon, poliester – wady syntetyków
Są to materiały syntetyczne, w całości stworzone i przetwarzane z substancji chemicznych. Syntetyczne materiały nie są w ogóle przewiewne, zupełnie nie odparowują wilgoci. Przede wszystkim są pochodnymi plastiku, najczęściej z niewiadomego źródła. Materiały te najczęściej łączone są z bawełną lub wełną, aby dodać finalnemu produktowi miękkości i puszystości. Koce wykonane z samego akrylu/poliestru są trwałe, miłe w dotyku i odporne na uszkodzenia. Akryl nie gniecie się, jednak bardzo łatwo się mechaci. Pledy akrylowe dość szybko tracą więc swój ładny wygląd. Dużą wadą koców z akrylu, czy poliestry jest to, że nie pochłaniając wilgoci, powodują, że będziemy się pod nim pocić.
2. Gramatura i wielkość
To jaki rozmiar koca wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Warto jednak pamiętać, że koce, które będą pełnić funkcję okrycia powinny mieć 150×200 cm (dla dorosłych) i 75×100 cm (dla dzieci). Jeśli szukamy narzuty na łóżko wybierzmy produkt od 160×200 cm do 240×220 cm.
Przed kupnem powinniśmy także zwrócić uwagę na gramaturę koca. Im będzie ona wyższa, tym koc będzie cieplejszy, grubszy i bardziej mięsisty, ale do tego także cięższy. Gramaturą tkaniny lub materiału określamy masę wyrażoną w gramach 1 metra kwadratowego materiału lub tkaniny. Jednostka za pomocą której określamy gramaturę jest gram na metr kwadratowy (g/m²). Gramatura nie określa jakości i typu materiału a jedynie masę (ciężar) metra kwadratowego materiału.
3. Wykończenie i rodzaj barwienia
Na rynku mamy szeroki wybór kolorów i wykończeń koców. Najlepiej sprawdzają się te zakończone frędzlami lub grubym i widocznym przeszyciem. Takie koce nie będą się pruły ani strzępiły na krawędziach.
Zwróćmy też uwagę na rodzaj barwienia koca. Warto wybierać produkty barwione za pomocą naturalnych barwników. Niestety wiele koców niewiadomego pochodzenia jest barwiona chemicznie. Taki koc nie będzie przyjazny dla naszego ciała, a co gorsze może nas uczulać. Niektóre koce są jeszcze zabarwiane metodą rtęciową. Koce barwione tą metoda mogą być szkodliwe dla zdrowia. Na szczęście ta metoda barwienia jest już coraz rzadziej spotykana.
Wszystkie koce w ofercie firmy Red Lychee są barwione za pomocą sprawdzonych, dobrej jakości naturalnych barwników.
Zobacz również:
Koc, pled czy narzuta? Zobacz czym się od siebie różnią i co wybrać.
Jak dbać o wełniany koc?
Zobacz co piszą media o marce Red Lychee i o naszych produktach:
Koce nr 1 w Polsce – fenomen marki Red Lychee
Wełniane koce Red Lychee hitem sezonu
Produkty Red Lychee w magazynie Weranda
Produkty Red Lychee w magazynie Cztery Kąty
Najpiękniejsze wełniane koce i pledy idealne na jesień
Produkty premium dla bobasa
Koc Wełniany Cosmo Navy wykonany ze 100% wełny skandynawskiej.
Koce wykonane z wełny Merino są nie tylko ciepłe, ale nie gryzą, a nawet są przyjemne dla skóry. Na zdjęciu dwustronny koc Avalon Beige wykonany z najlepszej jakości 100% wełny Merino.
Koc Kaszmirowy Red Lychee Vivian jest idealnym połączeniem najlepszych jakościowo materiałów.
Najlepiej sprawdzają się koce i narzuty zakończone frędzlami lub grubym i widocznym przeszyciem. Takie nie będą się pruły ani strzępiły na krawędziach. Na zdjęciu narzuta wełniana Capitol Gray wykończona beżową lamówką z lnu.